Futbol jakiego nie znacie. Niepopularności, introwertyczne ciekawostki i rzeczy, które moglibyście wiedzieć o piłce, ale nie wiecie czy chce Wam się o nie spytać. Czterech braci, cztery pióra, cztery wizje.

Za tym blogiem stoją
bracia Nosalowie:

Bartek (1987) - fan Ruuda Gullita, którego pamięta z racji fryzury a nie gry, Leeds Utd, gdy prowadził je David O'Leary i Islandii, którą miał przyjemność objechać; trwające do dziś dzieciństwo spędza na fascynacji strojami piłkarskimi; za najwspanialszy uważa mundial we Francji, a do końca życia nie wybaczy reprezentacji Polski, że nie wyszła z grupy na Euro 2012

Przemek (1984) - przez pół życia próbujący łączyć sport z socjologią i socjologię ze sportem, wplatając w to technologię; jego rejestr Polaków grających za granicą, obcokrajowców grających w Polsce i największych piłkarskich obieżyświatów jest obecnie dwa razy dłuższy niż równik; mundial jego dzieciństwa odbył się w USA

Radek (1978) - jedyny żyjący fan mistrzostw świata Italia 1990 oraz największy kibic Giuseppe "Il Principe la Roma" Gianniniego; kapłan kultu charyzmatycznych rozgrywających z numerem 10 takich jak Gheorghe Hagi i Carlos Valderrama; tęskni za powrotem do świetności polskiego hokeja na lodzie

Sławek (1976) - gdy tylko zamknie oczy widzi Diego Maradonę mijającego rywali w Meksyku, kompendium o tamtych mistrzostwach jest jego piłkarską biblią; kultywuje pamięć o testach do Olimpii Poznań, do której można było się dostać kopiąc piłkę 10 razy w poprzeczkę

Wydawnictwo Kopalnia poprosiło ich o napisanie rozdziału o maluczkich na mistrzostwach świata, a Michał Okoński stwierdził, że czytają ich piłkarscy hipsterzy. Są z tego dumni.

Locations of Site Visitors

Blog > Komentarze do wpisu
Sensacje XXI wieku: 10 polskich goli w pucharach w ostatniej minucie

Rafał Murawski - Lech Poznań - Austria WiedeńGol w ostatniej minucie, gol w doliczonym czasie - sól futbolu. W przypadku Arki Gdynia i Rafała Siemaszki musi smakować szczególnie, przecież - podobnie jak w finale Pucharu Polski z Lechem Poznań, który miałem wątpliwą przyjemność oglądać na Stadionie Narodowym - w meczu z Duńczykami mieli nie mieć szans.

Przez lata skojarzenie było jedno: to polskie drużyny tracą gola 90. minucie albo w doliczonym czasie gry, same strzelają może raz na dekadę. Faktem jest, że gol Roberta Lewandowskiego na 2:2 w wyjazdowym meczu ze Szkocją w eliminacjach Euro 2016 był bodaj pierwszym tego rodzaju (że w doliczonym, i że zmienił on wynik) w historii (!) występów Polaków o punkty, a naszym to albo jakiś Szwed, albo Odonkor do spółki z Neuvillem, albo inny Vastić wcisnął.

Ale w meczach klubowych tak źle nie było, czego dowodem niech będzie tych 10 goli z XXI wieku. Każdy z tych goli w 90. minucie (lub w doliczonym czasie gry) dał polskiemu klubowi wygraną lub awans, ewentualnie remis. Jest nawet jeden gol... zagranicznego klubu - jeden z moich ulubionych, zresztą, m.in. za sprawą komentarza Przemysława Pełki. Po prostu: przeżyjmy to jeszcze raz.

Rafał Siemaszko - Arka Gdynia - FC Midtjylland - gol na 3:2 i na wagę zwycięstwa w 90.+2 - 27.07.2017

Michał Kucharczyk - Legia Warszawa - Dundalk - gol na 1:1 i utrzymanie awansu w 90.+4 - 23.08.2016

Łukasz Surma - Esbjerg - Ruch Chorzów - gol na 2:2 i na wagę awansu w 90.+5 (I mecz 0:0) - 7.08.2014

Miroslav Radović - Legia Warszawa - St. Patrick's - gol na 1:1 i na wagę remisu w I meczu - 16.07.2014

Baye Djibi Fall - Fulham - Odense - gol na 2:2 i na wagę awansu Wisły Kraków z grupy w 90.+3 - 14.12.2011

(wersja dłuższa, z akcją Orlando Sa po drugiej stronie boiska w 90.+3)

Baye Djibi Fall - Fulham - Odense 2:2 + Wisła... przez numer10

(wersja krótka)

(radość Wisły Kraków po meczu z Twente Enschede)

Janusz Gol - Spartak Moskwa - Legia Warszawa - gol na 2:3 i na wagę awansu w 90.+2 - 25.08.2011

Artjoms Rudnevs - Juventus - Lech Poznań - gol na 3:3 i na wagę remisu w 90.+2 - 16.09.2010

Sławomir Peszko - Lech Poznań - Club Brugge - gol na 1:0 i na wagę zwycięstwa w I meczu w 90.+3 - 20.08.2009

Rafał Murawski - Lech Poznań - Austria Wiedeń - gol na 4:2 i na wagę awansu w 120.+1 - 2.10.2008

Nikola Mijailović - Iraklis Saloniki - Wisła Kraków - gol na 0:1 i na wagę dogrywki w 90.+3 - 28.09.2006