Futbol jakiego nie znacie. Niepopularności, introwertyczne ciekawostki i rzeczy, które moglibyście wiedzieć o piłce, ale nie wiecie czy chce Wam się o nie spytać. Czterech braci, cztery pióra, cztery wizje.
Archiwum

Za tym blogiem stoją
bracia Nosalowie:

Bartek (1987) - fan Ruuda Gullita, którego pamięta z racji fryzury a nie gry, Leeds Utd, gdy prowadził je David O'Leary i Islandii, którą miał przyjemność objechać; trwające do dziś dzieciństwo spędza na fascynacji strojami piłkarskimi; za najwspanialszy uważa mundial we Francji, a do końca życia nie wybaczy reprezentacji Polski, że nie wyszła z grupy na Euro 2012

Przemek (1984) - przez pół życia próbujący łączyć sport z socjologią i socjologię ze sportem, wplatając w to technologię; jego rejestr Polaków grających za granicą, obcokrajowców grających w Polsce i największych piłkarskich obieżyświatów jest obecnie dwa razy dłuższy niż równik; mundial jego dzieciństwa odbył się w USA

Radek (1978) - jedyny żyjący fan mistrzostw świata Italia 1990 oraz największy kibic Giuseppe "Il Principe la Roma" Gianniniego; kapłan kultu charyzmatycznych rozgrywających z numerem 10 takich jak Gheorghe Hagi i Carlos Valderrama; tęskni za powrotem do świetności polskiego hokeja na lodzie

Sławek (1976) - gdy tylko zamknie oczy widzi Diego Maradonę mijającego rywali w Meksyku, kompendium o tamtych mistrzostwach jest jego piłkarską biblią; kultywuje pamięć o testach do Olimpii Poznań, do której można było się dostać kopiąc piłkę 10 razy w poprzeczkę

Wydawnictwo Kopalnia poprosiło ich o napisanie rozdziału o maluczkich na mistrzostwach świata, a Michał Okoński stwierdził, że czytają ich piłkarscy hipsterzy. Są z tego dumni.

Locations of Site Visitors

niedziela, 07 września 2008
Jest jak już kiedyś było, czyli trzy po trzy po meczu Polska - Słowenia

P:

1. Wraca stare. Podczas tego polsko-słoweńskiego seansu spirytualistycznego stanęła mi przed oczami lwia część mojego kibicowskiego życia - bezsilność a'la Łotwa, zażenowanie a'la Finlandia, wstyd a'la Dania i tysiąc innych negatywnych uczuć, które towarzyszyły mi przy okazji szarpanin Polaków o domowe punkty z Mołdawią czy Węgrami. Myślałem, że to se ne wrati, że ten etap bycia z biało-czerwonymi jest już za mną, a gwarantem takiego stanu rzeczy jest Leo. Wczorajszy mecz przypomniał mi co to znaczy wyć z bezsilności i wyżywać się na poduszce. Mniej więcej tak:

2. Ikra. Oglądanie wczorajszych zmagań było dla mnie przykre także z innego powodu. Zawodnikom się nie chciało. W ogóle miałem wrażenie, że z wyniku remisowego są nawet zadowoleni. Symptomatyczne były okolice 80-tej minuty spotkania - 10 minut do końca meczu, a biało-czerwoni zamiast furii i parcia do przodu za wszelką cenę sprawiali wrażenie Koreańczyków zwiedzających Wawel - krok do tyłu, krok do przodu, wymiana podań w lini obronnej, byle się nie zzipać. Szarpał Błaszczykowski, chwilami starał się Murawski i Bandrowski, błysnął pare razy Roger. I na tym koniec. Kiedyś Krzynówek był nie tylko lewą nogą, ale i sercem drużyny - dziś jest jej hamulcowym. Gdzie pasja i walka o zwycięstwo za wszelką cenę? Na pewno nie na wrocławskiej murawie.

3. Leo. Szanuję Leo i wciąż w niego wierzę. Nie mogę się jednak oprzeć myśli, że obecnie bije po omacku. Jego konsekwencja w powoływaniu jednych zawodników i niepowoływaniu innych sprawia, że zastnawiam się czy faktycznie na bieżąco śledzi ich dokonania. Nie chcę pisać o Wichniarku (moim zdaniem nie zbawiłby kadry, ale szanse powinien dostać) czy Jeleniu (on akurat mógłby ją zbawić), ale patologiczne wręcz uczucie do Jopa budzi we mnie zdziwienie. Jop to człowiek-nieszczęście, człowiek-destruktor, człowiek-sabotażysta. Nie wiem ile razy trzeba doświadczyć na własnej skórze, że jest on zwyczajnie ZA SŁABY (!!!) na kadrę - nie chce mi się wyliczać meczów, które zawalił (Anglia, Ekwador, Niemcy itd.), ale faktem jest że stanowi on przede wszystkim osłabienie linii obronnej a nie wzmocnienie. I nie trafia do mnie argumentacja, że nie mamy stoperów - od ręki jestem w stanie podać 5 lepszych od niego (zresztą mam wrażenie, że gdyby Matusiak nie skończył kariery cały czas dostawałby powołania). Poza tym Saganowski - po co? Przecież to ani snajper, ani skrzydlowy, ani asystent. Dużo szumu, mało efektów. Piszczek na szpicy? Nonsens. I tak dalej, i tak dalej. Cały czas jednak wierzę w Leo, w zasadzie w Roberta Lewandowskiego, Smolarka, Błaszczykowskiego...

R:

NIC SIĘ NIE STAŁO?

Niejednokrotnie w historii naszych przygód eliminacyjnych w wyścigach do mistrzowskich turniejów najtrudniejszy okazywał się pierwszy krok, a potem było już tylko lepiej. Kadra Apostela, którą po dziś dzień uważam za jedną z najlepszych narodowych drużyn jakie dane mi było obserwować, zaczęła żenująco - od porażki z Izraelem, będąc później o krok od historycznego awansu do ME. Trudno też nie wspomnieć o złych miłego początkach ;) i fińskim łomocie na dzień dobry oraz o tym, że potem jednak w niezłym stylu i z pierwszego miejsca wprosiliśmy się na austriacko-szwajcarską imprezkę.

Po wczorajszym dniu daleki więc jestem od rozdzierania szat bądź też wyrzucania z siebie z emfazą twierdzeń jakoby każde następne spotkanie z udziałem biało-czerwonych w bieżącym turnieju eliminacyjnym miałoby być już teraz meczem o wszystko. Jednak jakkolwiek banalnie by to zabrzmiało - remisując ze Słoweńcami wcale nie zdobyliśmy jednego punktu. Po prostu straciliśmy dwa. Tych punktów może nam kiedyś tam bardzo zabraknąć, i tego żal. Żal tym większy, że rywali mieli już dziś Polacy właściwie na widelcu. W pierwszej połowie nasz przeciwnik przypominał przestraszonego chłopca, który potyka się o własne nogi. W drugiej to my podziękujmy Opatrzności i Wasilewskiemu, że tego meczu nie przegraliśmy i że trauma bygdoskiej klęski z Finami nie zagościła powtórnie pod naszymi strzechami. Jeszcze kilka ładnych lat temu remis, nawet u siebie ze Słowenią, z Zahoviciem, Udoviciem, Dżoni Novakiem, Cehem, Pavlinem czy Acimoviciem w składzie ujmy nikomu w Europie by nie przyniósł. Dziś pokonywanie na własnym boisku zespołów dotkniętych tak głębokim kryzysem jak Słowenia jest obowiązkiem każdej drużyny, która poważnie traktuje marzenia o grze na Mundialu.

Na wrocławski remis cieniem kładzie się też smutna refleksja od którtej opędzić się jest równie trudno, co od natrętnie brzęczącej nad uchem muchy. Oglądając bowiem ten niewesoły występek naszych graczy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to wszystko już było. Przecież przez całe ostatnie lata przerabialiśmy tę bezradność polskich piłkarzy w ataku pozycyjnym, brak pomysłu na grę, męczącą toporność. Przyznaję, byłem jednym z tych którzy uwierzyli, że Leo Beenhakker zdołał coś odmienić, przeorać świadomość naszych graczy wpajając im własną filozofię konstruktywnej twórczości w poczynaniach na zielonej murawie. Mecze z Portugalią czy Belgią (1:0) zdawały się przekonującym potwierdzeniem tej śmiałej hipotezy. Nie od dziś jednak mam wrażenie, że wspomniane potyczki stanowiły li tylko efemeyczne wyskoki naszych graczy (a takie zdarzały się przecież i poprzednikom Beenhakkera: wspaniały mecz kadry Piechniczka na Wembley w 1996 roku, Wójcika w Burgas 1998 r., czy Engela w Kijowie w 2000 r. itp) a nie stabilizacja stylu gry uwolnionego od chaosu, bezładu poczynań, gry na aferę. Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało! - wołają nieraz prawdziwi kibice, po utracie bramki przez biało-czerwonych. Czy naprawdę nic się nie stało? Czy rzeczywiście okres pracy Beenhakkera z naszą reprezentacją nie zaowocował wyraźnymi krokami naprzód? Czy wciąż jesteśmy w tym samym miejscu, w którym tkwiliśmy zanim Don Leo powierzono misję prowadzenia biało-czerwonych? Niestety, wczorajszy mecz podsuwa odpowiedź od usłyszenia której wolałbym uciec w trzy kropki... i pocieszyć się tym, że jednak gra dla nas Błaszczykowski, inni mają gorzej (np. tacy Rumuni zostali złomotani we własnych włościach 3:0 przez Litwninów), a do końca eliminacji przecież jeszcze mnóstwo czasu... :)

B:

BŁASZCZYKOWSKI I DŁUGO, DŁUGO NIKT

1. Źle. Źle został wybrany organizator meczu, Wrocław. Za największy skandal soboty, obok gry naszych piłkarzy, uważam totalny brak reakcji, no przyzwolenie po prostu, na wieszanie przez kibiców flag klubowych. Pięknie eksponowana była "Wielka Wisła", a domyślam się, że była to nie jedyna flaga tego typu. Wydawało mi się, że tego typu sprawy zostały uregulowane już dosyć dawno - przez ileś ostatnich lat nie widziałem flag/barw klubowych na meczu kadry. Gra Polska - wieszamy flagi Polski. Szkoda, że nie tylko w kwestii gry piłkarzy, ale i organizatorzy muszą powtórzyć podstawy.

2. Gorzej. Gorzej niż na Euro grał polski zespół. Słoweńcy byli słabiutcy, a gdyby Wasil nadludzkim sposobem nie wybił piłki w odległości kilku centymetrów od linii bramkowej, to i tak pewnie by wygrali. No i straciliśmy pierwszą bramkę w meczach ze Słowenią.

 

To zatrważające. Ja się pytam - gdzie była obrona?! Nowi piłkarze, jak wypatrywany jak mesjasz lewej obrony Marcin Kowalczyk, czy forsowany też tutaj Bartosz Bosacki zagrali słabiutko. Mario Lewandowski wrócił do czasów, gdy był nowicjuszem w kadrze. Murawski dwa-trzy razy coś próbował, ale szybko zszedł z kontuzją. Krzynówek już nie irytuje skrajnie jak na ME, irytuje tylko trochę (ale to cosik marny postęp). Roger był na placu gry, tyle można napisać. Piszczek podobno też, choć tu do końca nie jestem pewien ;) A na Jopa i sam fakt, że koleś po tak skandalicznym występie jak na Euro nie dostał dożywotniego zakazu wstępu do kadry, to aż mi przekleństw brakuje. Aha, "Żewłak" to strasznie inteligentny gość, praktycznie nigdy nie wyróżnia się in minus, ale czy będzie kapitanem, potrafiącym wstrząsnąć drużyną - mam wątpliwości. A tymi ludźmi trzeba wstrząsnąć.

 

3. Najgorzej. Najgorzej, że siakoś średnie widzę perpsektywy na poprawę gry. Tzn widzę tylko jednego kolesia, nasze żywe sreberko, naszego Kubusia. Podczas meczu wygłosiłem tezę, że Błaszczykowski zagra kiedyś w jednym z najsłynniejszych klubów świata, takim z top 10 - MU, Liverpoolu, Milanie czy innym Interze. Już teraz o lata świetlne wyprzedza innych Polaków grających w polu, niedługo dołączy do ścisłej europejskiej czołówki.

Nie wiem, czy to taka nowa świecka tradycja Leo, by pierwszy mecz eliminacji grać tragicznie, ale jeśli tak, to mógł nas o tym ostrzec.

sobota, 06 września 2008
Ze Słowenią nie tracimy

Mecze reprezentacji ze Słowenią są podobne zupełnie do niczego. Nijakie takie są. Dzisiejszy będzie czwartym i fajerwerków też się nie spodziewam. Byle, był do przodu - tak jak dwa poprzednie. Byle nie było bezbramkowo i rekordowo nudno - jak w tym pierwszym. Ale po kolei.

27 marca 1996, stadion Widzewa. Kadra prowadzona przez Władysława Stachurskiego grała na "bez": bez polotu, bez wizji, bez wyników, no - beznadziejnie słowem :) Po batach z Japonią (0:5) i nie najgorszym, ale przegranym meczu z Chorwacją (1:2) oczekiwano zwycięstwa w Łodzi. Niedoczekanie. W dniu 51. urodzin selekcjonera i 22. urodzin Citki 7 tysięcy widzów obejrzało mecz równie pasjonujacy, co dokument o folii aluminiowej. 0:0.

[chopaka musieli trzymać, by oglądał ;)]

Aha, najważniejsze - ostatni, trzeci mecz w kadrze Zbigniewa Wyciszkiewicza. Wyciszkiewicz. Kadra. Kumacie żart :)

25 marca 1998, stadion Legii. Po bolesnych porażkach z Paragwajem (0:4) i Izraelem (0:2) S-kadra Wójcika musiała się przełamać, bo wierchuszka PZPN-owa tylko czekała na kolejne potknięcie. Po golach Kowalczyka i Iwana udało sie wygrać 2:0. A jedyne co zapamiętałem z tego meczu, to koszulki, w których kadra zagrała bodaj dwa razy. Pamietam, bo sam sobie taką sprawiłem. Z "dziewiątką". I ja mówiłem, że jestem Juskowiak. A bracia, że nie, że jestem Saganowski albo Majak :) Co zrobić.

18 lutego 2004, mecz w San Fernando w Hiszpanii. Trzeci mecz towarzyski, seria zwycięstw podopiecznych Janasa trwała. Na widowni niecałe 100 widzów, istne szaleństwo. Trzecie kolejne spotkanie kadry (wcześniej z Maltą i Litwą), w którym Sebastian Mila strzelił gola. Szok :)

Drugiego dołożył Niedzielan.

Oby i dzisiaj było zero z tyłu i coś do przodu. Nie widzę innej możliwości.

B.

piątek, 05 września 2008
"Bohaterowie są zmęczeni", czyli zdarzyło się kiedyś

Zdarzyło się 5 września...

Po zwycięstwie z Norwegią w Chorzowie, które dało awans do mundialu w Korei i Japonii, kadrze Engela przyszło zagrać mecz z gatunku po-co-kurde-nam-on. Prawdopodobieństwo, że w Mińsku polskim piłkarzom jeszcze szumiało w głowach jest więcej niż duże. W teorii jednak do spotkania selekcjoner podszedł z powagą, wystawiając niemal najsilniejszy skład. Niemal, bo ze świętym dla mnie Numerem 10 hasał Arek Bąk

a w obronie znaleźć można było jednego pana, który tam się średnio nadawał...

Ale - nie uprzedzajmy faktów :)

Mecz w Mińsku przeszedł do historii za sprawą jednego zawodnika. Roman Wasiliuk był tego dnia bardzo Wesołym Romkiem.

Pierwszy raz w historii jeden zawodnik strzelił reprezentacji Polski aż cztery gole. Bramki ogląda się naprawdę z uczuciem sporej wesołości :) [a nie widać asysty Dudka przy pierwszym golu]

 

 

Zabawnie się czyta gimnastykę słowną w książce Engela, który jak może stara się nie napisać, że chopaki po prostu zabalowały :) W sporcie nie ma takiej możliwości, by po osiągnięciu głównego celu, a był nim awans do finałów mistrzostw świata, zawodnik bądź grupa zawodników była w stanie, po zaledwie kilku dniach, wznieść się ponownie na wyżyny. Ani fizycznie, ani psychicznie.

Myślę, że do uniknięcia blamażu z Białorusią na wyżyny akurat wznosić się nie trzeba. Ale nie zamierzam oczywiście robić z tego powodu Engelowi i jego kadrze wymówek.

B.

Do Bosackiego selekcjonerów trudne uczucie

Bartosz Bosacki i reprezentacja Polski - zaiste niebanalny to związek. Historia tego dziwnego uczucia przypomina mi trochę dzieje kochanków w "Wielkich nadziejach" albo w "Kochankach z kręgu polarnego" (oba filmy przepyszne, serdecznie polecam) - akcja trwa latami, są wzloty i upadki, trochę upokorzeń, trochę ekstazy, a kończy się.. różnie:)

Bosacki - mało kto o tym pamięta - powołany do kadry był już przez Selekcjonera Wszech Czasów - Władysława Stachurskiego! Wtedy jako młody, choć już zaprawiony w bojach poznańskiego Lecha, chłopak trafił na konsultację reprezentacji przed jej szalonym wypadem na mecze z Japonią (0-5...) i - nieoficjalny - ligą Hong Kongu. W oficjalnej potyczce z Krajem Kwitnącej Wiśni nie zagrał (ławka), ale pozostały mu z tej wyprawy telefony do kilku ligowych zawodników:) Był luty 1996 roku.

Minęło 6 lat. W międzyczasie"Bosy" zmienił Kolejorza na Amicę, z miejsca stał się jej pewnym punktem, kompletował kolejne medale za Puchar Polski i zwiedzał kolejne kraje w ramach Pucharu UEFA. Okrzepł i nabrał walorów, które towarzyszą mu do dzisiaj - szybkość, świetna gra głową i ustawianie się na boisku. Stał się jednym z lepszych piłkarzy wronieckiego klubu i jednym z lepszych stoperów ligi.

Do tego stopnia, że w 2002 roku montujący ekipę na MŚ w Korei i Japonii Jerzy Engel powołał go na spotkanie z Wyspami Owczymi, które to miało być jedną z ostatnich szans na dołączenie nowych zawodników do składu, który wywalczył awans na mundial. Bosacki zagrał całą drugą połowę, po czym... jego kontakt z kadrą urwał się na kolejne dwa lata.

Wtedy to, w 2004 roku, z jego usług zaczął na powrót korzystać Paweł Janas. Korzystał jednak w sposób dość powściągliwy, niczym podlotka, która daży chłopaka sympatią, chadza z nim czasem do kina, ale wstydzi się zaprosić go do domu i przedstawić rodzicom, bo jeszcze mógłby wtedy strzelić jakąś gafę. Przez 2,5 roku selekcjonerskich rządów Janosika stoper Lecha Poznań (w latach 2004-2005 Nurnberga) zagrał w 12 spotkaniach, z czego aż 10 z nich było spotkaniami towarzyskimi (2004: Irlandia, Grecja, Szwecja, Dania; 2005: Albania, Estonia;

2006: Arabia Saudyjska, Litwa, Wyspy Owcze

i Chorwacja). Był także powoływany na wiele meczów eliminacyjnych, ale zawsze przesiadywał je w całości na ławce. Jest to o tyle dziwne, że w sezonie 2003/2004 był - moim zdaniem - najlepszym obrońcą polskiej ligi.

Jednak dyspozycyjność oraz dobra gra w barwach Kolejorza zaprocentowały w najbardziej niespodziewanym momencie. Dzień po ogłoszeniu nominacji na Mundial 2006 okazało się, że ze względów zdrowotnych (?) nie może na niego jechać Damian Gorawski. Jak-Zwykle-Przewidywalny Janas zamiast tego prawego pomocnika postanowił powołać... stopera Bosackiego! Nikt jednak nie miał wątpliwości, że jedzie tam jako 23, a w zasadzie 24 zawodnik reprezentacji. Coś z pogranicza turysty i osoby odpowiedzialnej za to, aby liczba piłkarzy z pola podczas sparingów była parzysta. I kto wie jak by się potoczyła przygoda Bosackiego z mistrzostwami w Niemczech, gdyby nie kompromitującą porażka Polaków (głównie za sprawą Jopa) w meczu z Ekwadorem. Janas chcąc-niechcąc musiał dokonać roszad personalnych w linii obronnej i postawił na rosłego poznaniaka. Ten odwdzięczył się dobrą grą w spotkaniu z gospodarzami turnieju

oraz równie dobrym występem oraz wyśmienitą skutecznością w meczu z Kostaryką.

 

 

Z Niemiec wracał jako jeden z dwóch Polaków, którzy na mistrzowskim turnieju zagrali dobrze (drugi - Boruc). Wydawało się więc, że drzwi do kadry stoją przed nim otworem i odtąd stanie się jej pewnym punktem. Jednak życie znów zameandrowało i Bartek w reprezentacji za długo nie zabawił. Beenhaker powołał go na swój debiut z Danią, jednak ani na moment nie wypuścił na boisku (historia lubi się powtarzać...). Potem już faksy z powołaniami nie były wysyłane na Bułgarską. Przez moment wydawało się, że w odruchu rozpaczy Leo weźmie go na Euro 2008, ale informacja ta okazała się zwykłą kaczką dziennikarską.

Dziś Bosacki wraca do kadry. Nie wyobrażam sobie, żeby nie zagrał ze Słowenią i San Marino. W ogóle dziwi mnie fakt, że tak lekką ręką rezygnowano zawsze z tego nad wyraz solidnego zawodnika. Gdy patrzę na to, w jak szalonych konstelacjach występował ostatnimi czasy środek polskiej obrony - dramatyczny Jop, wiecznie zawodzący Głowacki, pomyłki z Wawrzyniakiem, eksperymenty z Kokoszką, przesuwanie Żewłakowa, Radomskiego, Lewandowskiego i Dudki - zastanawiam się dlaczego nikt nie zadzwonił wówczas po Bartka. Na pewno by przyjechał:)

Mam nadzieję, że nadchodzące spotkania będą dla Bosackiego przełomowe - zagra w nich świetnie i jeszcze na dobrych kilka lat stanie się opoką reprezentacji. Wszak wielu zawodnik wskakiwało do niej na stałe w już nieco przebrzmiałym wieku (Zieliński, Sobolewski, Frankowski) a i tak dawało jej dużo dobrego. On na pewno też to potrafi.

P.

czwartek, 04 września 2008
Dwa wesela i pogrzeb, czyli zdarzyło się kiedyś

Zdarzyło się 4 września...

Piłkarska reprzentacja Polski aż trzykrotnie rozpoczynała eliminacje turniejowe czwartego dnia września. Pierwszy z tych sprawdzianów został w beznadziejny sposób oblany, dwa ostatnio stanowiły zwycięskie preludia do późniejszych udanych gier w grupie eliminacyjnej.

4 września 1994 i spotkanie w Tel Awiwie z Izraelem. To pierwszy mecz reprezentacji Polski, który oglądałem (choć nie w całości), od tego też momentu w swoich prywatnych rachunkach uznaję, że w pełni orientuję się w historii biało-czerwonych. Ten mój debiut przypadł na mecz... wybitnie mizerny. Reprezentacja pod wodzą Henryka Apostela, która później pokazała spore możliwości, swoim pierwszym meczem eliminacyjnym zapisała jedną z czarnych kart w historii naszej piłki. Porażka 1:2 z Izraelem to był kolejny cios dla polskich kibiców, dopiero co doświadczonych batami sprawionymi Legii przez Hajduka.

Ronen Harazi :) Gdyby nie to, że wcześniej oglądałem MŚ w USA i widziałem Stoiczkowa i Romario, przez długi czas żyłbym pewnie w przekonaniu, że to jakiś futbolowy pół-bóg. A tak - żyłem w takim przekonaniu, ale w miarę krótko ;)

Ten mecz zapamiętano również z innych względów. Primo - po raz pierwszy polska reprezentacja grała o trzy punkty przyznawane za zwycięstwo. Secundo - cytuję za Encyklopedią Piłkarską "Fuji": Komentujący mecz dla publicznej TVP red. Dariusz Szpakowski wyraził swoje obrzydzenie i obiecal rezygnację z relacjonowania występów biało-czerwonych. Wielu żałuje, że nie dotrzymał słowa... [ja akurat - mimo wszystko - nie żałuję, a Szpakuś to oczywiście temat na oddzielną serię notek]

4 września 2000 i mecz z Ukrainą w Kijowie. Piękne engelowe 3:1 i jedno z najwspanialszych wspomnień meczu polskiej kadry. Wszyscy pamiętają pewnie o pierwszoplanowych postaciach tamtego meczu - Olisadebe, Kałużnym czy Koźmińskim (fantastyczna akcja na 3:1), ale ja wolałbym się skupić na bohaterach drugoplanowych.

 

Bohater pierwszy - Andrzej Juskowiak. Bohater tragiczny, dodajmy. Jakaż straszna szkoda, że Kernożenko (kto to w ogóle jest?) wyciągnął tego karnego, no co mu szkodziło puścić ;) Wszystkim nam taki przebieg zdarzeń był nie po myśli. A najbardziej, co słychać w komentarzu, to chyba Włodek Lubański nie mógł darować, że karnego nie strzelał jego podopieczny Michał Żewłakow. Co zrobić.

Bohater drugi - Tomasz Kłos. Bohater wygimnastykowany, dodajmy. Nie ma tego na skrócie, ale chyba wszyscy pamiętamy. Przy stanie 2:1 dla naszych piłka już minęła Dudka, już była centymetry od bramki, gdy niczym diabeł z pudełka wyskoczył Kłosiu i kopem karatekiotuszinkaj uchronił nas od pewnej zguby. Prawdopodobnie nie byłoby tego zwycięstwa, gdyby nie Kłos.

Bohater trzeci - ukraiński realizator transmisji. Bohater przekomiczny. Ten mecz, to największy piłkarski koszmar realizatorski, jaki pamiętam.To co wyprawiała wówczas obsługa transmisji przechodziło ludzkie pojęcie. Pierwszego gola, autorstwa Emmanuela Olisadebe, można było zobaczyć tylko na powtórkach (widać to w poniższym skrócie, gdzie głos red. Szpakowskiego jest podłożony pod replay). Strzał z rzutu karnego Andrzeja Juskowiaka (czyli nie żadne niespodziewane wydarzenie, skoro sędzia odgwizdał faul w polu karnym, logicznym wydawałoby się, że zaraz nastąpi uderzenie z jedenastu metrów) niestety nie został uchwycony "live" - z tego co pamiętamy, bodaj kosztem pokazania... kałuży (takiej od deszczu, nie Radosława Kałużnego). To, że karny jest z odtworzenia, również widać w skrócie. Poza tym podczas tamtej transmisji raczono widzów np. widokiem kibiców, podczas gdy piłka była w grze. Rewelacja.

4 września i bój z Irlandią Północną w Belfaście. Pamiętam jak dziś. Przed meczem wybrałem się na Dni Pyrlandii na spotkanie z piłkarzami Kolejorza (...piłkarzy nie zastałem, trafiła się za to fotka z Superpucharem Polski), jak to w życiu bywa, gdy się człek gdzieś spiesza po drodze trafiłem na jakiś kataklizm komunikacyjny i do domu dotarłem po jakimś kwadransie gry. Polacy prowadzili już wtedy 1:0 po golu Żurawskiego. Trzecim tego typu golu w biało-czerwonej historii!

 

 

Wcześniej bezpośrednio z rogu dla polskiej kadry udawało sie strzelać Kazimierzom - Kmiecikowi i Deynie.

Dwa pozostałe gole to też ciekawe historie. Piotr "Nędza" Włodarczyk strzelił gola (cóż za uprzejmość obrońcy, który zrobił mu miejsce), by potem wylecieć z boiska.

 

 

A Jacek Krzynówek (w typowym dla siebie stylu) strzelił gola krótko po śmierci ojca.

 

 

Również 4 września, dokładnie 45 lat temu w kadrze zadebiutował Włodzimierz Lubański. Zadebiutował, strzelając gola Norwegii w meczu wygranym 9:0. WL to jednak temat na inną notkę - pewnie połączoną z recenzją bardzo ciekawej książki o nim.

B.